Spring Track Season Off and Running

Recent Meet Results
Columbia High School 3/18:     Boys                                                                     Girls
                                      Team placed 4 out of 5                                       Team placed 3rd out of 5
                                      3200 Diego Lustres 5th                                       4×100 Amber Johnston, Tricia Rennegarbe, Madison Frazer, Cindy Snyder 3rd
                         110 High Hurdles Kaleb Bowers 4th, Ethan Bening 5th    100 hurdles Madison Powell 2nd
                                      800 Daniel Jansen 5th                                         100 Amber Johnston 4th
       4×200 Allen Mueth, Will Shubert, Nathan Lintker, Ethan Bening 3rd    4×200 Cook, Powell, Frazer, Snyder 2nd
                                       400 Jansen 3rd                                                    400 Megan Cook 4th
                                       300 hurdles Bening 3rd                                       300 hurdles Snyder 1st, Powell 3rd
                                       200 Lintker 5th                                                      200 Cook 3rd Johnston 5th
              4×400 Mueth, Lustres, Bowers, Jansen  4th                                  Discus Cook 3rd,
                                       High Jump Jansen 2nd (PR 5’10”), Bening 5th     Long Jump Powell 4th, Snyder 5th
                                       Long Jump Shubert 5th                                         Shot Put Frazer 5th
                                       Triple Jump Shubert 5th
Sparta High School 3/19:
                                      Team placed 4 out of 4                                       Team placed 3rd out of 3
                                      3200 Diego Lustres 4th
                                      100 Allen Mueth 9th                                            100 hurdles Madison Powell 5th
                                      800 Bowers 7th, Bening 9th                                100 Amber Johnston 4th, Snyder 5th
       4×200 Allen Mueth, Will Shubert, Nathan Lintker, Jansen 3rd    4×200 Johnston, Powell, Frazer, Snyder 3rd
                                       400 Lukas Hearn 11th                                          400 Megan Cook 2nd, Rennegarbe 5th
                                       300 hurdles Bening 4th, Bowers 5th                    300 hurdles Snyder 2nd
                                       200 Lintker 8th, Hearn 15th                                 200 Cook 1st, Snyder 3rd, Frazer 7th
              4×400 Mueth, Lustres, Bowers, Jansen  2nd                                       Discus Cook 1st, Rennegarbe 3rd
                                       High Jump Jansen 1st, Bening 3rd
                                       Shot Put Mueth 10th, Lintker 15th
                                       Long Jump Shubert 7th Lintker 8th, Hearn 10th    Shot Put Frazer 6th, Rennegarbe10th
                                       Triple Jump Shubert 8th                                        Triple jump Frazer 5th

Leave a Comment